StatistikINBROTT
Inbrottsstatistik 2025
8 820 bostadsinbrott anmäldes i Sverige 2025. Det är 15 procent färre än 2024 och 60 procent färre än 2016. Räknat per invånare är det den lägsta nivån i Brås tidsserie, som börjar 1965. Här finns siffrorna för villa, lägenhet och fritidshus, alla 21 län och alla 290 kommuner.

Sammanfattning
Det korta svaret
-
Bostadsinbrotten har minskat i tio år.
Brå räknade 8 820 anmälda bostadsinbrott 2025, mot 10 427 året innan och 21 956 år 2016. Per 100 000 invånare blev det 83, den lägsta nivån sedan serien började 1965.
-
Lägenhet och villa ligger nu på ungefär samma nivå.
4 559 inbrott i lägenhet och 4 261 i villa och radhus anmäldes 2025. Villainbrotten har minskat mest, med 69 procent sedan 2016. Lägenhetsinbrotten har minskat med 44 procent.
-
Fritidshusinbrotten har minskat med två tredjedelar.
1 938 inbrott i fritidshus anmäldes 2025, 26 procent färre än 2024 och 67 procent färre än 2016. Fritidshusinbrott räknas inte in i bostadsinbrotten.
-
Flest i storstadslänen, och per invånare störst skillnader i söder.
Stockholms, Skåne och Västra Götalands län står för ungefär sex av tio inbrott. Per invånare ligger Stockholm, Skåne, Blekinge och Värmland högst, med drygt 100 per 100 000. Västerbotten ligger lägst med 29.
Hela Sverige
Anmälda inbrott efter typ av bostad
| Typ | 2025 | 2024 | Förändring | 2016 | Förändring sedan 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bostadsinbrott totalt | 8 820 | 10 427 | −15 % | 21 956 | −60 % |
| varav villa, radhus o.d. | 4 261 | 5 504 | −23 % | 13 879 | −69 % |
| varav lägenhet | 4 559 | 4 923 | −7 % | 8 077 | −44 % |
| Fritidshus | 1 938 | 2 626 | −26 % | 5 847 | −67 % |
| Källare och vind | 16 651 | 20 145 | −17 % | 14 418 | +15 % |
| Bostadsinbrott per 100 000 invånare | 83 | 99 | −16 % | 221 | −62 % |
Källa: Brå, Anmälda brott 2025, slutlig statistik (Rapport 2026:9) och tabell 10 och 1.2, publicerade 31 mars 2026, hämtade 14 oktober 2026. Bostadsinbrott = inbrottsstöld i villa, radhus och lägenhet, fullbordade brott och försök. Fritidshus och källare/vind redovisas separat och ingår inte i bostadsinbrotten. Förändringarna är beräknade av Larmguide.
Citera gärna. Siffrorna är Brås. Använder du dem i en artikel, en rapport eller ett inlägg uppskattar vi en länk till den här sidan, larmguide.se/inbrottsstatistik/. Ange gärna Brå som källa och året siffrorna gäller.
Källa för alla tabeller: Brå, Anmälda brott 2025, slutlig statistik och Brås statistikdatabas. Hämtat 14 oktober 2026. Hur siffrorna ska läsas, och vad de inte säger, står under rubriken Så ska siffrorna läsas längre ned.
Tio år
Bostadsinbrott i Sverige 2016–2025
| År | Bostadsinbrott | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 21 956 | 221 | 13 879 | 8 077 | 5 847 |
| 2017 | 22 551 | 224 | 13 765 | 8 786 | 5 897 |
| 2018 | 17 031 | 167 | 9 933 | 7 098 | 4 909 |
| 2019 | 14 659 | 143 | 8 668 | 5 991 | 4 283 |
| 2020 | 14 674 | 141 | 8 371 | 6 303 | 4 315 |
| 2021 | 12 534 | 120 | 6 532 | 6 002 | 3 388 |
| 2022 | 10 975 | 105 | 5 939 | 5 036 | 2 945 |
| 2023 | 10 809 | 103 | 5 700 | 5 109 | 2 891 |
| 2024 | 10 427 | 99 | 5 504 | 4 923 | 2 626 |
| 2025 | 8 820 | 83 | 4 261 | 4 559 | 1 938 |
Källa: Brå, tabell 10 (anmälda brott efter brottstyp, hela landet, 2016–2025) och tabell 1.2 (anmälda brott per 100 000 av medelfolkmängden), hämtade 14 oktober 2026. Från juli 2024 finns en ny brottskod för inbrott i annan typ av bostad. Enligt Brå kan den ha gjort att minskningen sedan 2023 ser något större ut än den är.
Per län
Bostadsinbrott per län 2025
| Län | Bostadsinbrott 2025 | Förändring mot 2024 | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Riket (Brå, totalt) | 8 820 | −15 % | 83 | 4 261 | 4 559 | 1 938 |
| Stockholms län | 2 509 | −15 % | 101 | 1 011 | 1 498 | 221 |
| Skåne län | 1 464 | −17 % | 102 | 772 | 692 | 384 |
| Västra Götalands län | 1 270 | −17 % | 72 | 660 | 610 | 191 |
| Hallands län | 291 | −0,3 % | 84 | 225 | 66 | 56 |
| Värmlands län | 291 | +27 % | 103 | 81 | 210 | 44 |
| Örebro län | 276 | −9 % | 90 | 118 | 158 | 58 |
| Jönköpings län | 266 | −10 % | 72 | 131 | 135 | 33 |
| Södermanlands län | 237 | −24 % | 79 | 124 | 113 | 56 |
| Östergötlands län | 232 | −30 % | 49 | 85 | 147 | 61 |
| Dalarnas län | 210 | +2 % | 73 | 124 | 86 | 115 |
| Västmanlands län | 201 | −19 % | 72 | 109 | 92 | 28 |
| Kalmar län | 189 | −37 % | 77 | 124 | 65 | 95 |
| Uppsala län | 182 | −34 % | 44 | 94 | 88 | 47 |
| Gävleborgs län | 179 | −19 % | 63 | 72 | 107 | 94 |
| Kronobergs län | 161 | −19 % | 79 | 102 | 59 | 88 |
| Blekinge län | 161 | +0,6 % | 103 | 93 | 68 | 80 |
| Norrbottens län | 138 | +5 % | 56 | 69 | 69 | 55 |
| Västernorrlands län | 121 | −10 % | 50 | 67 | 54 | 75 |
| Västerbottens län | 81 | −27 % | 29 | 29 | 52 | 35 |
| Jämtlands län | 57 | +16 % | 43 | 26 | 31 | 36 |
| Gotlands län | 30 | −9 % | 49 | 18 | 12 | 18 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. Brå redovisar inte län sedan 2015, så länssiffrorna är Larmguides summering av länets kommuner. Brott utan registrerad brottsplatskommun saknas i kommunstatistiken: kommunerna summerar till 8 546 bostadsinbrott och 1 870 fritidshusinbrott, mot Brås riksuppgift 8 820 och 1 938. Per 100 000 invånare är beräknat på SCB:s medelfolkmängd 2025, samma metod som Brå använder.
Per kommun
Bostadsinbrott i de 30 största kommunerna 2025
| Kommun | Län | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stockholm | Stockholms | 1 087 | 1 299 | −16 % | 109 | 254 | 833 |
| Göteborg | Västra Götalands | 499 | 550 | −9 % | 82 | 182 | 317 |
| Malmö | Skåne | 345 | 461 | −25 % | 94 | 87 | 258 |
| Uppsala | Uppsala | 104 | 163 | −36 % | 42 | 38 | 66 |
| Linköping | Östergötlands | 64 | 97 | −34 % | 38 | 21 | 43 |
| Västerås | Västmanlands | 114 | 123 | −7 % | 71 | 60 | 54 |
| Örebro | Örebro | 157 | 174 | −10 % | 98 | 64 | 93 |
| Helsingborg | Skåne | 214 | 281 | −24 % | 140 | 77 | 137 |
| Jönköping | Jönköpings | 86 | 116 | −26 % | 58 | 27 | 59 |
| Norrköping | Östergötlands | 84 | 118 | −29 % | 58 | 21 | 63 |
| Umeå | Västerbottens | 27 | 55 | −51 % | 20 | 7 | 20 |
| Lund | Skåne | 156 | 143 | +9 % | 118 | 42 | 114 |
| Borås | Västra Götalands | 45 | 77 | −42 % | 39 | 15 | 30 |
| Huddinge | Stockholms | 122 | 119 | +3 % | 107 | 88 | 34 |
| Nacka | Stockholms | 64 | 108 | −41 % | 57 | 29 | 35 |
| Eskilstuna | Södermanlands | 76 | 75 | +1 % | 71 | 35 | 41 |
| Halmstad | Hallands | 128 | 123 | +4 % | 121 | 91 | 37 |
| Gävle | Gävleborgs | 64 | 64 | ±0 % | 62 | 22 | 42 |
| Södertälje | Stockholms | 100 | 109 | −8 % | 97 | 53 | 47 |
| Haninge | Stockholms | 70 | 79 | −11 % | 69 | 28 | 42 |
| Sundsvall | Västernorrlands | 43 | 58 | −26 % | 43 | 19 | 24 |
| Växjö | Kronobergs | 64 | 64 | ±0 % | 65 | 28 | 36 |
| Karlstad | Värmlands | 59 | 73 | −19 % | 60 | 23 | 36 |
| Botkyrka | Stockholms | 115 | 120 | −4 % | 119 | 64 | 51 |
| Järfälla | Stockholms | 120 | 105 | +14 % | 134 | 44 | 76 |
| Kristianstad | Skåne | 65 | 83 | −22 % | 75 | 37 | 28 |
| Solna | Stockholms | 69 | 70 | −1 % | 80 | 6 | 63 |
| Kungsbacka | Hallands | 48 | 45 | +7 % | 56 | 41 | 7 |
| Luleå | Norrbottens | 42 | 47 | −11 % | 53 | 16 | 26 |
| Täby | Stockholms | 75 | 71 | +6 % | 96 | 42 | 33 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, inklusive Brås uppgift om brott per 100 000 invånare, hämtad 14 oktober 2026. Kommunerna är ordnade efter folkmängd (SCB, medelfolkmängd 2025). Förändringen är beräknad av Larmguide. Alla 290 kommuner finns längre ned, län för län.
Alla 290 kommuner, län för län
Tabellerna nedan visar varje kommun i bokstavsordning inom sitt län. Kommuner med få inbrott kan ändras kraftigt i procent mellan två år utan att risken egentligen har förändrats — titta på antalet innan du drar slutsatser om förändringen. Per 100 000 invånare är Brås egen uppgift. Riksgenomsnittet 2025 var 83.
Stockholms län
Bostadsinbrott per kommun i Stockholms län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Botkyrka | 115 | 120 | −4 % | 119 | 64 | 51 | 2 |
| Danderyd | 68 | 79 | −14 % | 209 | 54 | 14 | 0 |
| Ekerö | 42 | 43 | −2 % | 145 | 31 | 11 | 8 |
| Haninge | 70 | 79 | −11 % | 69 | 28 | 42 | 7 |
| Huddinge | 122 | 119 | +3 % | 107 | 88 | 34 | 5 |
| Järfälla | 120 | 105 | +14 % | 134 | 44 | 76 | 0 |
| Lidingö | 60 | 64 | −6 % | 124 | 38 | 22 | 1 |
| Nacka | 64 | 108 | −41 % | 57 | 29 | 35 | 4 |
| Norrtälje | 67 | 71 | −6 % | 100 | 46 | 21 | 82 |
| Nykvarn | 5 | 16 | −69 % | 40 | 4 | 1 | 5 |
| Nynäshamn | 31 | 19 | +63 % | 101 | 22 | 9 | 6 |
| Salem | 7 | 25 | −72 % | 40 | 7 | 0 | 5 |
| Sigtuna | 39 | 41 | −5 % | 73 | 16 | 23 | 4 |
| Sollentuna | 72 | 109 | −34 % | 93 | 35 | 37 | 5 |
| Solna | 69 | 70 | −1 % | 80 | 6 | 63 | 0 |
| Stockholm | 1 087 | 1 299 | −16 % | 109 | 254 | 833 | 46 |
| Sundbyberg | 60 | 59 | +2 % | 106 | 2 | 58 | 0 |
| Södertälje | 100 | 109 | −8 % | 97 | 53 | 47 | 9 |
| Tyresö | 29 | 111 | −74 % | 59 | 22 | 7 | 2 |
| Täby | 75 | 71 | +6 % | 96 | 42 | 33 | 0 |
| Upplands Väsby | 51 | 44 | +16 % | 101 | 23 | 28 | 1 |
| Upplands-Bro | 40 | 20 | +100 % | 121 | 16 | 24 | 3 |
| Vallentuna | 19 | 32 | −41 % | 54 | 14 | 5 | 3 |
| Vaxholm | 2 | 4 | −50 % | 17 | 2 | 0 | 1 |
| Värmdö | 60 | 66 | −9 % | 129 | 47 | 13 | 12 |
| Österåker | 35 | 52 | −33 % | 70 | 24 | 11 | 10 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 26 kommuner, sammanlagt 2 509 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Uppsala län
Bostadsinbrott per kommun i Uppsala län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Enköping | 21 | 36 | −42 % | 43 | 12 | 9 | 4 |
| Heby | 7 | 6 | +17 % | 49 | 6 | 1 | 2 |
| Håbo | 11 | 30 | −63 % | 48 | 9 | 2 | 6 |
| Knivsta | 18 | 8 | +125 % | 84 | 13 | 5 | 1 |
| Tierp | 11 | 18 | −39 % | 52 | 9 | 2 | 15 |
| Uppsala | 104 | 163 | −36 % | 42 | 38 | 66 | 14 |
| Älvkarleby | 5 | 5 | 0 % | 52 | 4 | 1 | 0 |
| Östhammar | 5 | 10 | −50 % | 23 | 3 | 2 | 5 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 8 kommuner, sammanlagt 182 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Södermanlands län
Bostadsinbrott per kommun i Södermanlands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eskilstuna | 76 | 75 | +1 % | 71 | 35 | 41 | 16 |
| Flen | 23 | 21 | +10 % | 151 | 10 | 13 | 5 |
| Gnesta | 10 | 7 | +43 % | 88 | 7 | 3 | 5 |
| Katrineholm | 31 | 31 | 0 % | 91 | 14 | 17 | 8 |
| Nyköping | 40 | 80 | −50 % | 69 | 17 | 23 | 13 |
| Oxelösund | 8 | 13 | −38 % | 67 | 5 | 3 | 2 |
| Strängnäs | 26 | 47 | −45 % | 66 | 18 | 8 | 4 |
| Trosa | 16 | 28 | −43 % | 107 | 13 | 3 | 2 |
| Vingåker | 7 | 8 | −12 % | 80 | 5 | 2 | 1 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 9 kommuner, sammanlagt 237 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Östergötlands län
Bostadsinbrott per kommun i Östergötlands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Boxholm | 0 | 1 | −100 % | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Finspång | 11 | 9 | +22 % | 51 | 9 | 2 | 3 |
| Kinda | 2 | 4 | −50 % | 20 | 1 | 1 | 1 |
| Linköping | 64 | 97 | −34 % | 38 | 21 | 43 | 17 |
| Mjölby | 13 | 40 | −68 % | 45 | 9 | 4 | 3 |
| Motala | 27 | 24 | +12 % | 62 | 7 | 20 | 7 |
| Norrköping | 84 | 118 | −29 % | 58 | 21 | 63 | 3 |
| Söderköping | 2 | 6 | −67 % | 14 | 2 | 0 | 1 |
| Vadstena | 4 | 10 | −60 % | 53 | 2 | 2 | 0 |
| Valdemarsvik | 9 | 7 | +29 % | 120 | 3 | 6 | 13 |
| Ydre | 0 | 2 | −100 % | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Åtvidaberg | 8 | 8 | 0 % | 70 | 4 | 4 | 4 |
| Ödeshög | 8 | 5 | +60 % | 153 | 6 | 2 | 8 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 13 kommuner, sammanlagt 232 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Jönköpings län
Bostadsinbrott per kommun i Jönköpings län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aneby | 4 | 7 | −43 % | 59 | 1 | 3 | 2 |
| Eksjö | 16 | 18 | −11 % | 90 | 12 | 4 | 3 |
| Gislaved | 32 | 27 | +19 % | 111 | 22 | 10 | 2 |
| Gnosjö | 7 | 9 | −22 % | 77 | 6 | 1 | 0 |
| Habo | 2 | 6 | −67 % | 15 | 2 | 0 | 0 |
| Jönköping | 86 | 116 | −26 % | 58 | 27 | 59 | 4 |
| Mullsjö | 4 | 4 | 0 % | 53 | 4 | 0 | 0 |
| Nässjö | 29 | 28 | +4 % | 92 | 9 | 20 | 0 |
| Sävsjö | 19 | 12 | +58 % | 165 | 13 | 6 | 0 |
| Tranås | 16 | 17 | −6 % | 86 | 7 | 9 | 0 |
| Vaggeryd | 7 | 6 | +17 % | 47 | 6 | 1 | 0 |
| Vetlanda | 11 | 13 | −15 % | 40 | 5 | 6 | 16 |
| Värnamo | 33 | 34 | −3 % | 96 | 17 | 16 | 6 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 13 kommuner, sammanlagt 266 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Kronobergs län
Bostadsinbrott per kommun i Kronobergs län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alvesta | 17 | 20 | −15 % | 86 | 11 | 6 | 2 |
| Lessebo | 12 | 18 | −33 % | 146 | 12 | 0 | 4 |
| Ljungby | 27 | 24 | +12 % | 96 | 26 | 1 | 17 |
| Markaryd | 12 | 19 | −37 % | 121 | 9 | 3 | 7 |
| Tingsryd | 9 | 9 | 0 % | 75 | 4 | 5 | 32 |
| Uppvidinge | 5 | 15 | −67 % | 56 | 3 | 2 | 6 |
| Växjö | 64 | 64 | 0 % | 65 | 28 | 36 | 11 |
| Älmhult | 15 | 29 | −48 % | 85 | 9 | 6 | 9 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 8 kommuner, sammanlagt 161 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Kalmar län
Bostadsinbrott per kommun i Kalmar län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Borgholm | 5 | 12 | −58 % | 47 | 4 | 1 | 4 |
| Emmaboda | 25 | 16 | +56 % | 281 | 21 | 4 | 8 |
| Hultsfred | 9 | 23 | −61 % | 66 | 7 | 2 | 12 |
| Högsby | 5 | 8 | −38 % | 96 | 5 | 0 | 5 |
| Kalmar | 59 | 122 | −52 % | 81 | 34 | 25 | 3 |
| Mönsterås | 9 | 14 | −36 % | 69 | 8 | 1 | 7 |
| Mörbylånga | 5 | 20 | −75 % | 31 | 5 | 0 | 3 |
| Nybro | 15 | 29 | −48 % | 75 | 13 | 2 | 7 |
| Oskarshamn | 23 | 16 | +44 % | 86 | 9 | 14 | 11 |
| Torsås | 7 | 5 | +40 % | 101 | 5 | 2 | 2 |
| Vimmerby | 9 | 9 | 0 % | 59 | 3 | 6 | 4 |
| Västervik | 18 | 24 | −25 % | 50 | 10 | 8 | 29 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 12 kommuner, sammanlagt 189 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Gotlands län
Bostadsinbrott per kommun i Gotlands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gotland | 30 | 33 | −9 % | 49 | 18 | 12 | 18 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 1 kommuner, sammanlagt 30 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Blekinge län
Bostadsinbrott per kommun i Blekinge län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Karlshamn | 34 | 29 | +17 % | 107 | 22 | 12 | 11 |
| Karlskrona | 48 | 42 | +14 % | 73 | 18 | 30 | 12 |
| Olofström | 18 | 17 | +6 % | 139 | 15 | 3 | 29 |
| Ronneby | 37 | 44 | −16 % | 129 | 22 | 15 | 18 |
| Sölvesborg | 24 | 28 | −14 % | 138 | 16 | 8 | 10 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 5 kommuner, sammanlagt 161 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Skåne län
Bostadsinbrott per kommun i Skåne län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bjuv | 27 | 27 | 0 % | 169 | 19 | 8 | 0 |
| Bromölla | 11 | 6 | +83 % | 88 | 9 | 2 | 9 |
| Burlöv | 20 | 25 | −20 % | 99 | 9 | 11 | 0 |
| Båstad | 31 | 26 | +19 % | 193 | 26 | 5 | 11 |
| Eslöv | 30 | 39 | −23 % | 86 | 24 | 6 | 8 |
| Helsingborg | 214 | 281 | −24 % | 140 | 77 | 137 | 7 |
| Hässleholm | 64 | 93 | −31 % | 123 | 46 | 18 | 72 |
| Höganäs | 30 | 29 | +3 % | 105 | 29 | 1 | 4 |
| Hörby | 19 | 24 | −21 % | 122 | 16 | 3 | 16 |
| Höör | 14 | 16 | −12 % | 80 | 12 | 2 | 17 |
| Klippan | 18 | 20 | −10 % | 102 | 14 | 4 | 7 |
| Kristianstad | 65 | 83 | −22 % | 75 | 37 | 28 | 48 |
| Kävlinge | 15 | 25 | −40 % | 46 | 11 | 4 | 0 |
| Landskrona | 46 | 44 | +5 % | 97 | 19 | 27 | 45 |
| Lomma | 18 | 15 | +20 % | 73 | 17 | 1 | 0 |
| Lund | 156 | 143 | +9 % | 118 | 42 | 114 | 7 |
| Malmö | 345 | 461 | −25 % | 94 | 87 | 258 | 12 |
| Osby | 17 | 21 | −19 % | 132 | 14 | 3 | 16 |
| Perstorp | 9 | 12 | −25 % | 125 | 5 | 4 | 5 |
| Simrishamn | 28 | 16 | +75 % | 149 | 24 | 4 | 17 |
| Sjöbo | 14 | 22 | −36 % | 72 | 9 | 5 | 6 |
| Skurup | 14 | 11 | +27 % | 82 | 13 | 1 | 1 |
| Staffanstorp | 31 | 57 | −46 % | 113 | 28 | 3 | 0 |
| Svalöv | 14 | 9 | +56 % | 96 | 12 | 2 | 5 |
| Svedala | 12 | 13 | −8 % | 51 | 11 | 1 | 1 |
| Tomelilla | 11 | 13 | −15 % | 81 | 8 | 3 | 22 |
| Trelleborg | 35 | 56 | −38 % | 74 | 24 | 11 | 14 |
| Vellinge | 17 | 25 | −32 % | 45 | 12 | 5 | 1 |
| Ystad | 32 | 25 | +28 % | 100 | 22 | 10 | 3 |
| Åstorp | 21 | 10 | +110 % | 128 | 18 | 3 | 0 |
| Ängelholm | 63 | 87 | −28 % | 140 | 57 | 6 | 7 |
| Örkelljunga | 12 | 20 | −40 % | 117 | 11 | 1 | 14 |
| Östra Göinge | 11 | 16 | −31 % | 79 | 10 | 1 | 9 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 33 kommuner, sammanlagt 1 464 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Hallands län
Bostadsinbrott per kommun i Hallands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Falkenberg | 36 | 42 | −14 % | 76 | 29 | 7 | 11 |
| Halmstad | 128 | 123 | +4 % | 121 | 91 | 37 | 14 |
| Hylte | 14 | 10 | +40 % | 138 | 12 | 2 | 4 |
| Kungsbacka | 48 | 45 | +7 % | 56 | 41 | 7 | 6 |
| Laholm | 20 | 30 | −33 % | 75 | 18 | 2 | 15 |
| Varberg | 45 | 42 | +7 % | 65 | 34 | 11 | 6 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 6 kommuner, sammanlagt 291 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Västra Götalands län
Bostadsinbrott per kommun i Västra Götalands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ale | 19 | 30 | −37 % | 58 | 11 | 8 | 3 |
| Alingsås | 20 | 39 | −49 % | 47 | 13 | 7 | 1 |
| Bengtsfors | 11 | 12 | −8 % | 122 | 8 | 3 | 3 |
| Bollebygd | 1 | 5 | −80 % | 10 | 1 | 0 | 0 |
| Borås | 45 | 77 | −42 % | 39 | 15 | 30 | 12 |
| Dals-Ed | 2 | 4 | −50 % | 44 | 2 | 0 | 6 |
| Essunga | 3 | 7 | −57 % | 54 | 2 | 1 | 0 |
| Falköping | 14 | 55 | −75 % | 43 | 8 | 6 | 2 |
| Färgelanda | 9 | 8 | +12 % | 142 | 8 | 1 | 8 |
| Grästorp | 3 | 5 | −40 % | 54 | 3 | 0 | 1 |
| Gullspång | 5 | 2 | +150 % | 100 | 4 | 1 | 6 |
| Göteborg | 499 | 550 | −9 % | 82 | 182 | 317 | 15 |
| Götene | 11 | 15 | −27 % | 83 | 6 | 5 | 3 |
| Herrljunga | 3 | 12 | −75 % | 32 | 3 | 0 | 0 |
| Hjo | 5 | 8 | −38 % | 54 | 5 | 0 | 0 |
| Härryda | 26 | 40 | −35 % | 65 | 18 | 8 | 0 |
| Karlsborg | 4 | 4 | 0 % | 57 | 4 | 0 | 0 |
| Kungälv | 17 | 20 | −15 % | 34 | 11 | 6 | 1 |
| Lerum | 20 | 30 | −33 % | 46 | 19 | 1 | 4 |
| Lidköping | 29 | 48 | −40 % | 72 | 13 | 16 | 4 |
| Lilla Edet | 13 | 21 | −38 % | 90 | 10 | 3 | 2 |
| Lysekil | 2 | 5 | −60 % | 14 | 1 | 1 | 0 |
| Mariestad | 13 | 30 | −57 % | 53 | 7 | 6 | 6 |
| Mark | 17 | 45 | −62 % | 48 | 6 | 11 | 1 |
| Mellerud | 19 | 8 | +138 % | 210 | 15 | 4 | 2 |
| Munkedal | 7 | 16 | −56 % | 68 | 6 | 1 | 4 |
| Mölndal | 52 | 45 | +16 % | 72 | 42 | 10 | 1 |
| Orust | 16 | 15 | +7 % | 104 | 9 | 7 | 2 |
| Partille | 36 | 30 | +20 % | 88 | 32 | 4 | 2 |
| Skara | 20 | 22 | −9 % | 107 | 15 | 5 | 4 |
| Skövde | 17 | 33 | −48 % | 29 | 8 | 9 | 7 |
| Sotenäs | 3 | 6 | −50 % | 33 | 1 | 2 | 12 |
| Stenungsund | 17 | 16 | +6 % | 61 | 11 | 6 | 2 |
| Strömstad | 12 | 12 | 0 % | 89 | 6 | 6 | 10 |
| Svenljunga | 15 | 13 | +15 % | 140 | 10 | 5 | 9 |
| Tanum | 57 | 17 | +235 % | 448 | 51 | 6 | 18 |
| Tibro | 4 | 20 | −80 % | 35 | 3 | 1 | 2 |
| Tidaholm | 5 | 7 | −29 % | 39 | 5 | 0 | 0 |
| Tjörn | 12 | 10 | +20 % | 75 | 9 | 3 | 8 |
| Tranemo | 15 | 5 | +200 % | 127 | 13 | 2 | 4 |
| Trollhättan | 50 | 40 | +25 % | 85 | 17 | 33 | 1 |
| Töreboda | 5 | 8 | −38 % | 55 | 2 | 3 | 2 |
| Uddevalla | 25 | 24 | +4 % | 44 | 9 | 16 | 3 |
| Ulricehamn | 20 | 19 | +5 % | 80 | 5 | 15 | 3 |
| Vara | 13 | 13 | 0 % | 81 | 9 | 4 | 4 |
| Vårgårda | 5 | 12 | −58 % | 40 | 2 | 3 | 0 |
| Vänersborg | 27 | 41 | −34 % | 67 | 14 | 13 | 9 |
| Åmål | 10 | 19 | −47 % | 85 | 3 | 7 | 4 |
| Öckerö | 17 | 9 | +89 % | 133 | 3 | 14 | 0 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 49 kommuner, sammanlagt 1 270 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Värmlands län
Bostadsinbrott per kommun i Värmlands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arvika | 123 | 12 | +925 % | 483 | 3 | 120 | 5 |
| Eda | 11 | 5 | +120 % | 132 | 3 | 8 | 2 |
| Filipstad | 8 | 17 | −53 % | 82 | 6 | 2 | 4 |
| Forshaga | 3 | 7 | −57 % | 26 | 0 | 3 | 2 |
| Grums | 7 | 7 | 0 % | 78 | 5 | 2 | 2 |
| Hagfors | 8 | 13 | −38 % | 70 | 3 | 5 | 3 |
| Hammarö | 3 | 6 | −50 % | 18 | 3 | 0 | 1 |
| Karlstad | 59 | 73 | −19 % | 60 | 23 | 36 | 3 |
| Kil | 9 | 7 | +29 % | 75 | 5 | 4 | 1 |
| Kristinehamn | 15 | 28 | −46 % | 63 | 8 | 7 | 4 |
| Munkfors | 4 | 4 | 0 % | 110 | 3 | 1 | 2 |
| Storfors | 2 | 1 | +100 % | 53 | 2 | 0 | 3 |
| Sunne | 17 | 19 | −11 % | 127 | 5 | 12 | 4 |
| Säffle | 11 | 21 | −48 % | 74 | 5 | 6 | 5 |
| Torsby | 6 | 4 | +50 % | 53 | 3 | 3 | 3 |
| Årjäng | 5 | 6 | −17 % | 51 | 4 | 1 | 0 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 16 kommuner, sammanlagt 291 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Örebro län
Bostadsinbrott per kommun i Örebro län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Askersund | 23 | 10 | +130 % | 201 | 8 | 15 | 3 |
| Degerfors | 7 | 10 | −30 % | 76 | 6 | 1 | 3 |
| Hallsberg | 10 | 10 | 0 % | 62 | 3 | 7 | 3 |
| Hällefors | 3 | 7 | −57 % | 48 | 1 | 2 | 12 |
| Karlskoga | 14 | 17 | −18 % | 46 | 7 | 7 | 0 |
| Kumla | 20 | 21 | −5 % | 88 | 6 | 14 | 3 |
| Laxå | 9 | 6 | +50 % | 166 | 4 | 5 | 0 |
| Lekeberg | 2 | 8 | −75 % | 23 | 1 | 1 | 5 |
| Lindesberg | 18 | 21 | −14 % | 78 | 11 | 7 | 3 |
| Ljusnarsberg | 4 | 11 | −64 % | 92 | 3 | 1 | 2 |
| Nora | 9 | 9 | 0 % | 85 | 4 | 5 | 2 |
| Örebro | 157 | 174 | −10 % | 98 | 64 | 93 | 22 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 12 kommuner, sammanlagt 276 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Västmanlands län
Bostadsinbrott per kommun i Västmanlands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arboga | 8 | 16 | −50 % | 57 | 8 | 0 | 1 |
| Fagersta | 9 | 6 | +50 % | 69 | 3 | 6 | 1 |
| Hallstahammar | 11 | 15 | −27 % | 66 | 6 | 5 | 0 |
| Kungsör | 7 | 6 | +17 % | 81 | 4 | 3 | 1 |
| Köping | 14 | 26 | −46 % | 55 | 3 | 11 | 3 |
| Norberg | 4 | 9 | −56 % | 74 | 1 | 3 | 4 |
| Sala | 13 | 21 | −38 % | 57 | 6 | 7 | 4 |
| Skinnskatteberg | 6 | 9 | −33 % | 141 | 5 | 1 | 1 |
| Surahammar | 15 | 17 | −12 % | 153 | 13 | 2 | 3 |
| Västerås | 114 | 123 | −7 % | 71 | 60 | 54 | 10 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 10 kommuner, sammanlagt 201 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Dalarnas län
Bostadsinbrott per kommun i Dalarnas län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avesta | 28 | 38 | −26 % | 125 | 6 | 22 | 4 |
| Borlänge | 44 | 44 | 0 % | 86 | 14 | 30 | 8 |
| Falun | 29 | 31 | −6 % | 48 | 17 | 12 | 16 |
| Gagnef | 5 | 2 | +150 % | 48 | 4 | 1 | 5 |
| Hedemora | 15 | 23 | −35 % | 99 | 13 | 2 | 13 |
| Leksand | 6 | 8 | −25 % | 37 | 5 | 1 | 10 |
| Ludvika | 17 | 19 | −11 % | 64 | 10 | 7 | 7 |
| Malung-Sälen | 11 | 3 | +267 % | 108 | 8 | 3 | 11 |
| Mora | 5 | 7 | −29 % | 24 | 4 | 1 | 4 |
| Orsa | 8 | 6 | +33 % | 116 | 5 | 3 | 6 |
| Rättvik | 4 | 5 | −20 % | 36 | 3 | 1 | 7 |
| Smedjebacken | 8 | 10 | −20 % | 74 | 8 | 0 | 5 |
| Säter | 17 | 6 | +183 % | 151 | 15 | 2 | 6 |
| Vansbro | 11 | 1 | +1000 % | 163 | 10 | 1 | 5 |
| Älvdalen | 2 | 3 | −33 % | 29 | 2 | 0 | 8 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 15 kommuner, sammanlagt 210 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Gävleborgs län
Bostadsinbrott per kommun i Gävleborgs län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bollnäs | 11 | 13 | −15 % | 42 | 2 | 9 | 12 |
| Gävle | 64 | 64 | 0 % | 62 | 22 | 42 | 12 |
| Hofors | 6 | 7 | −14 % | 65 | 3 | 3 | 2 |
| Hudiksvall | 25 | 26 | −4 % | 67 | 13 | 12 | 13 |
| Ljusdal | 9 | 16 | −44 % | 49 | 4 | 5 | 5 |
| Nordanstig | 8 | 9 | −11 % | 86 | 5 | 3 | 14 |
| Ockelbo | 2 | 3 | −33 % | 35 | 1 | 1 | 10 |
| Ovanåker | 2 | 3 | −33 % | 18 | 1 | 1 | 6 |
| Sandviken | 13 | 24 | −46 % | 34 | 5 | 8 | 5 |
| Söderhamn | 39 | 55 | −29 % | 160 | 16 | 23 | 15 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 10 kommuner, sammanlagt 179 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Västernorrlands län
Bostadsinbrott per kommun i Västernorrlands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Härnösand | 19 | 22 | −14 % | 78 | 10 | 9 | 10 |
| Kramfors | 21 | 22 | −5 % | 120 | 17 | 4 | 20 |
| Sollefteå | 8 | 8 | 0 % | 44 | 3 | 5 | 7 |
| Sundsvall | 43 | 58 | −26 % | 43 | 19 | 24 | 21 |
| Timrå | 4 | 5 | −20 % | 23 | 3 | 1 | 5 |
| Ånge | 3 | 5 | −40 % | 33 | 2 | 1 | 8 |
| Örnsköldsvik | 23 | 14 | +64 % | 42 | 13 | 10 | 4 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 7 kommuner, sammanlagt 121 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Jämtlands län
Bostadsinbrott per kommun i Jämtlands län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Berg | 6 | 3 | +100 % | 85 | 3 | 3 | 1 |
| Bräcke | 2 | 2 | 0 % | 33 | 1 | 1 | 14 |
| Härjedalen | 5 | 6 | −17 % | 49 | 4 | 1 | 4 |
| Krokom | 1 | 10 | −90 % | 6 | 1 | 0 | 2 |
| Ragunda | 2 | 2 | 0 % | 39 | 1 | 1 | 3 |
| Strömsund | 6 | 2 | +200 % | 55 | 6 | 0 | 6 |
| Åre | 8 | 3 | +167 % | 63 | 2 | 6 | 2 |
| Östersund | 27 | 21 | +29 % | 42 | 8 | 19 | 4 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 8 kommuner, sammanlagt 57 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Västerbottens län
Bostadsinbrott per kommun i Västerbottens län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bjurholm | 0 | 1 | −100 % | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Dorotea | 0 | 2 | −100 % | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Lycksele | 10 | 10 | 0 % | 82 | 2 | 8 | 4 |
| Malå | 2 | 1 | +100 % | 68 | 2 | 0 | 1 |
| Nordmaling | 2 | 1 | +100 % | 29 | 2 | 0 | 8 |
| Norsjö | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Robertsfors | 1 | 1 | 0 % | 15 | 0 | 1 | 1 |
| Skellefteå | 28 | 27 | +4 % | 36 | 12 | 16 | 5 |
| Sorsele | 0 | 2 | −100 % | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Storuman | 5 | 2 | +150 % | 90 | 3 | 2 | 1 |
| Umeå | 27 | 55 | −51 % | 20 | 7 | 20 | 7 |
| Vilhelmina | 2 | 3 | −33 % | 32 | 0 | 2 | 2 |
| Vindeln | 1 | 2 | −50 % | 18 | 0 | 1 | 2 |
| Vännäs | 2 | 3 | −33 % | 22 | 0 | 2 | 1 |
| Åsele | 1 | 1 | 0 % | 37 | 1 | 0 | 0 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 15 kommuner, sammanlagt 81 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Norrbottens län
Bostadsinbrott per kommun i Norrbottens län 2025
| Kommun | 2025 | 2024 | Förändring | Per 100 000 inv. | Villa, radhus | Lägenhet | Fritidshus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arjeplog | 1 | 0 | – | 39 | 1 | 0 | 0 |
| Arvidsjaur | 2 | 4 | −50 % | 33 | 2 | 0 | 2 |
| Boden | 21 | 10 | +110 % | 74 | 4 | 17 | 10 |
| Gällivare | 2 | 3 | −33 % | 12 | 0 | 2 | 1 |
| Haparanda | 12 | 6 | +100 % | 132 | 8 | 4 | 4 |
| Jokkmokk | 3 | 3 | 0 % | 64 | 3 | 0 | 5 |
| Kalix | 19 | 20 | −5 % | 124 | 15 | 4 | 9 |
| Kiruna | 3 | 11 | −73 % | 13 | 1 | 2 | 4 |
| Luleå | 42 | 47 | −11 % | 53 | 16 | 26 | 2 |
| Pajala | 2 | 3 | −33 % | 35 | 2 | 0 | 2 |
| Piteå | 15 | 13 | +15 % | 35 | 8 | 7 | 9 |
| Älvsbyn | 8 | 5 | +60 % | 103 | 6 | 2 | 2 |
| Överkalix | 2 | 2 | 0 % | 63 | 1 | 1 | 2 |
| Övertorneå | 6 | 4 | +50 % | 149 | 2 | 4 | 3 |
Källa: Brås statistikdatabas, anmälda brott per kommun (brottsplats) 2024 och 2025, hämtad 14 oktober 2026. 14 kommuner, sammanlagt 138 bostadsinbrott 2025. Förändringen är beräknad av Larmguide. Fritidshus ingår inte i bostadsinbrotten.
Vad statistiken visar
Var inbrotten ökade, var de halverades och var risken per invånare är störst har vi sammanfattat i Bostadsinbrotten 2025.
Bostadsinbrotten har minskat nästan varje år sedan toppen 2015–2017, då runt 22 000 anmäldes per år. 2025 var antalet 8 820. Det är färre än något år sedan 1970 i Brås tidsserie, och räknat per invånare den lägsta nivån sedan serien började 1965.
Minskningen är störst för villor och radhus. De har gått från 13 879 anmälda inbrott 2016 till 4 261 år 2025. Lägenhetsinbrotten har också minskat, men långsammare. Därför anmäldes 2025, för första gången under tioårsperioden, fler inbrott i lägenhet än i villa och radhus.
Inbrott i fritidshus har minskat ännu mer i procent, med 67 procent sedan 2016. Det som har ökat är inbrott i källare och på vind: 16 651 anmälda 2025, fler än 2016, även om antalet sjönk med 17 procent det senaste året. Ett källarförråd i ett flerbostadshus räknas alltså inte som bostadsinbrott i Brås statistik.
Brå beskriver också en förändring i när på året inbrotten anmäls. Historiskt anmäldes flest villainbrott i oktober–december. De senaste tre åren har säsongsvariationen blivit mindre, men något fler brott anmäls fortfarande på sommaren och vintern.
Så ska siffrorna läsas
- Anmälda brott är inte detsamma som begångna brott. Statistiken räknar brott som polisen, Tullverket eller åklagare har registrerat. Brott som aldrig anmäls syns inte. Inbrott hemma polisanmäls ofta, bland annat för att försäkringsbolag normalt kräver en polisanmälan. Brå skriver ändå att statistiken ”belyser långt ifrån alla brott som begås i samhället”.
- Året avser när brottet registrerades, inte när det begicks. Ett inbrott i ett fritidshus som upptäcks i april räknas till det år då anmälan registrerades.
- Kommunen är brottsplatsen. Kommunsiffrorna utgår från var brottet begicks, inte var det anmäldes eller utreddes. Saknas uppgift om brottsplats, eller ligger den utanför den polisregion som handlägger ärendet, räknas brottet som okänd kommun. Därför summerar kommunerna till 8 546 bostadsinbrott, inte 8 820.
- Brå redovisar inte län sedan 2015. Polisens organisation byggdes om till sju regioner, och statistiken följer regionerna. Länstabellen ovan är därför vår summering av Brås kommunuppgifter, med kommuner indelade efter SCB:s länskoder.
- Per 100 000 invånare är antalet anmälda brott delat med medelfolkmängden (snittet av folkmängden vid årets början och slut), gånger 100 000. Det är Brås metod. Kommunvärdena är Brås egna. Länsvärdena har vi räknat ut på samma sätt med SCB:s medelfolkmängd 2025.
- Små tal svänger mycket. I en liten kommun kan en enda serie inbrott ändra siffran kraftigt mellan två år. Ett exempel: i Arvika anmäldes 12 bostadsinbrott 2024 och 123 år 2025, varav 120 i lägenhet. Utan Arvika hade Värmlands län minskat i stället för att öka. Jämför hellre flera år än två.
- Per invånare är inte per bostad. Ett högt tal per 100 000 invånare betyder inte att risken för ett enskilt hushåll är hög. Det beror också på hur många bostäder, villor och fritidshus som finns i kommunen.
- Kategorierna har ändrats. Sedan juli 2024 finns en egen brottskod för inbrott i annan typ av bostad, till exempel hotellrum. Brå har sett att en del villa- och lägenhetsinbrott felaktigt har registrerats där. Därför kan minskningen sedan 2023 vara något mindre än den ser ut.
Vill du se siffrorna för en kommun som inte finns i tabellen? Alla 290 kommuner finns i Brås statistikdatabas på statistik.bra.se, under ”Årsvis – Kommun”, brottstyp Inbrottsstöld i bostad. Vi har valt att bara visa de 30 största här. För mindre kommuner är talen så små att de säger mer om enskilda år än om läget i kommunen.
Vad betyder det för dig?
Det korta svaret är att risken för inbrott hemma har minskat kraftigt under tio år. Vill du ändå skydda hemmet bättre beror valet mer på bostaden än på statistiken. En lägenhet har oftast en väg in, en villa har flera, och ett fritidshus står tomt långa perioder. Läs mer i hemlarm för lägenhet, villalarm och larm till fritidshus. Siffrorna för Stockholm finns i hemlarm i Stockholm.
Vanliga frågor
Hur många bostadsinbrott sker i Sverige per år? 8 820 bostadsinbrott anmäldes 2025, enligt Brås slutliga statistik. Det är 15 procent färre än 2024 (10 427). Till det kommer 1 938 inbrott i fritidshus och 16 651 inbrott i källare och på vind, som Brå redovisar separat.
Ökar eller minskar inbrotten? De minskar. Antalet anmälda bostadsinbrott har mer än halverats sedan 2016, då 21 956 anmäldes. Per 100 000 invånare var nivån 2025 den lägsta sedan Brås tidsserie började 1965.
Var sker flest inbrott i Sverige? Flest anmälda bostadsinbrott sker i Stockholms län (2 509 år 2025), Skåne (1 464) och Västra Götaland (1 270). Per invånare ligger Värmland, Blekinge, Skåne och Stockholm högst, med 101–103 per 100 000. Västerbotten ligger lägst med 29.
Är det vanligare med inbrott i lägenhet eller i villa? Räknat i antal anmäldes något fler lägenhetsinbrott (4 559) än villainbrott (4 261) år 2025. Men det finns fler lägenheter än villor i Sverige, så siffran säger inte att risken per bostad är högre i lägenhet.
Vilken kommun har flest inbrott? Stockholms kommun, med 1 087 anmälda bostadsinbrott 2025, följt av Göteborg (499) och Malmö (345). Bland de 30 största kommunerna har Helsingborg flest per invånare: 140 per 100 000.
Hur många inbrott sker i fritidshus? 1 938 anmälda inbrott i fritidshus 2025, 26 procent färre än året innan och 67 procent färre än 2016. Flest anmäldes i Skåne (384), Stockholms län (221) och Västra Götaland (191). Se larm till fritidshus.
När på året sker flest inbrott? Historiskt har flest villainbrott anmälts i oktober–december. Enligt Brå har den skillnaden minskat de senaste tre åren, men något fler inbrott anmäls fortfarande på sommaren och vintern.
Varför stämmer inte kommunerna med rikssiffran? Kommunstatistiken bygger på brottsplatsen. För en del anmälda brott saknas uppgift om kommun, och de räknas då inte in i någon kommun. 2025 gällde det 274 av 8 820 bostadsinbrott.
Får jag använda siffrorna? Ja. Siffrorna är Brås officiella statistik. Ange Brå som källa och länka gärna till den här sidan om du använder våra tabeller.
Källor
- Brå, Anmälda brott 2025, slutlig statistik (Rapport 2026:9), publicerad 31 mars 2026. Avsnittet om bostadsinbrott, säsongsvariation och jämförbarhet över tid.
- Brå, tabell 10: Anmälda brott efter brottstyp, i hela landet, 2016–2025, och tabell 1.1–1.2: Anmälda brott sedan 1950, antal och per 100 000 av medelfolkmängden.
- Brås statistikdatabas (statistik.bra.se), anmälda brott per kommun 2024 och 2025: inbrottsstöld i bostad, villa och radhus, lägenhet, fritidshus samt källare och vind. Antal och per 100 000 invånare.
- Brå, Kvalitetsdeklaration Anmälda brott 2025: brottsplatskommun, referenstid och beräkning per 100 000 invånare.
- SCB, Medelfolkmängd efter region 2025 (tabell TAB6758), för länsvärden per 100 000 invånare och kommunernas storleksordning.
Alla källor hämtade 14 oktober 2026. Sidan uppdateras när Brå publicerar slutlig statistik för 2026.